Для Шотландії політична незалежність у будь-якому разі призведе до незалежності економічної. І вона може стати тягарем хоча б тому, що все доведеться починати наново. <br /><br />Прибутки шотландців – гроші, що лишаються після сплати усіх податків та відрахувань, – є нижчими за те, що має решта британців. <br /><br />Але ВВП на душу населення в Шотландії – вищий за решту Королівства. Згідно з даними уряду, цей показник в Шотландії є одним з найбільших в Європі. <br /><br />“Залежна” Шотландія приносить в загальну скарбницю країни менше десятої частини ВВП Королівства. Але той факт, що вона його взагалі приносить, – злить багатьох. <br /><br />Люди кажуть: <br />“У нас вищий ВВП на душу населення, аніж в решті Сполученого Королівства. Ми – забезпечена країна. Проблема полягає у тому, що наші гроші не залишаються тут, і їх не використовують тут на користь економіки, бізнесу та шотландців. Незалежність дасть нам змогу взяти це під свій контроль.”<br /><br />Цим вищим ВВП на душу населення Шотландія завдячує зокрема енергоресурсам: нафті та газу. <br /><br />І цей аргумент є найулюбленішим для тих, хто підтримує ідею незалежності. <br /><br />96% усіх запасів нафти Сполученого Королівства знаходяться саме на території Шотландії. Але дехто вказує ще на те, що нафта – не вічна, і резерви вичерпуються, а ціни падають. <br /><br />В інституті фіскальних досліджень кажуть: <br />“Забігаючи сильно наперед, нафтові прибутки Шотландії зменшуватимуться і будуть зовсім незначними. А населення Шотландії старішає швидше, аніж в решті Королівства. Тому доведеться або пришвидшити темпи зростання економіки, аби підлаштуватися, або ж тиск на бюджет посилиться, на додачу до того, що відбувається з бюджетом в Лондоні. Тоді йтиметься про ще більше зростання податків або ще більше урізання витрат у довгостроковій перспективі, заради підтримки нормального бюджету”. <br /><br />Населення Шотландії дійсно старішає швидше. І навіть якщо рівень безробіття тут є трохи нижчим, аніж в решті Королівства, працездатного населення тут не так багато. Отже тим, хто за віком вже не працює, – доведеться зменшити виплати. А ті, хто ще не досяг пенсійного віку, візьмуть на себе податковий тягар. <br /><br />Наразі податкові надходження з Шотландії становлять десяту частину для Королівства. <br /><br />І нарешті просте, але не найлегше запитання: валюта. <br /><br />Найбільші фінансові установи Шотландії вже оголосили: у разі здобуття незалежності, вони переїдуть до Лондона. <br /><br />Шотландія офіційно висловила бажання лишити у себе в обігу британський фунт. От тільки Лондон відмовив.
